جمعه 31 مرداد 1393 | ورود به سايت| ثبت نام كاربر

آرشیو

1391/5/12
  تحلیل عرضه های سنگین قپیرا توسط توسعه صنعتی
By parsa
   

شرکت توسعه صنعتی ایران (وتوصا) که یکی از سهامداران عمده فرآورده‌ هاي ‌غذايي ‌و قند پيرانشهر (قپيرا) است به طور مرتب در روند صعودی، فروشنده و در روندهای نزولی خریدار قپیرا می باشد. به نظر می رسد وتوصا به جهت مشکلات مالی، اینگونه با قپیرا در بازار دست به نوسانگیری می زند. در عین حال سعی دارد درصد سهامداری خود را به جهت حفظ کرسی مدیریتی، دستخوش تغیر نبیند. وتوصا در روز چهارشنبه 11 مرداد دست به عرضه سنگین 1,801,000 سهم قپیرا زد.

 

در این عرضه ی سنگین دو نکته به چشم می خورد اول این که این عرضه ها نخست با هدف کسب سود و سپس پایین آوردن سهم برای خرید در روزهای آینده زده شده است. دوم این که وقتی وتوصا می بیند نمی تواند بر خریداران غلبه کند، با لجبازی عرضه ها را سنگین تر کرد که البته کاری غیر حرفه ای است!

 

بدینوسیله قپیرا با عرضه های سنگین توسط وتوصا، جوی منفی به غالب نمادهای گروه قندی در روز چهارشنبه 11 مرداد داد. بدین جهت، انتظار می رفت در روزهای شنبه و یکشنبه 14 و 15 مرداد در هفته ی آینده، نخست شاهد اصلاح و سپس رشد مجدد غالب نمادهای قندی باشیم.

 

اما با افزایش قیمت دلار در بازار آزاد در عصر روز چهارشنبه 11 مرداد به بالای 2000 تومان، و افزایش مجدد ریسک گروه های صادراتی از جمله پتروشیمی ها، که به خاطر افزایش نرخ دلار در بازار آزاد، باید مورد توجه بیشتر قرار می گرفتند اما با تحریم های جدید امریکا، انتظار می رود علاوه بر مدافعین سهام قندی، توجه مدافعین گروه پتروشیمی نیز مجددا به سمت گروه قندی جلب شود و اصلاح کمتر و رشد مجدد و زودتری را در سهام گروه قندی از ابتدای هفته ی آینده شاهد باشیم.

 

به گزارش خبرگزاریها، مجلس سنا و مجلس نمايندگان آمريکا چهارشنبه ۱۱ مرداد ماه 91، تحريم های جدیدی را بر عليه جمهوری اسلامی ایران تصويب کردند. در این تحریمهای جدید، مجازات هایی برای بانک ها، شرکت های بيمه و  شرکت های کشتيرانی جهان که به فروش نفت ايران کمک کنند در نظر گرفته شده است.

 

گفته می شود اين تحریم ها شدیدترین مجموعه ای از تحريم ها است که تا کنون بر عليه جمهوری اسلامی ایران اعمال شده است. اين تحريم ها با ۴۲۱ رای موافق و ۶ رای مخالف در مجلس نمایندگان آمریکا به تصويب رسيد و سپس این مصوبه را سنای آمريکا نیز به اتفاق آرا تصویب کرد. اين مصوبه برای قانون شدن نيازمند امضای رييس جمهور اين کشور است.

 

گفته شده است این تحریمها «تقريبا تمامی بخش های  انرژی، مالی و حمل و نقل ايران را در فهرست سياه قرار می دهد و دسترسی شرکت هايی را که با ايران معامله می کنند به بازار آمريکا قطع خواهد کرد.» البته باراک اوباما نیز روز سه شنبه 10 مرداد 91، مجموعه ای از تحريم های جديد را عليه ايران اعمال کرد. بانک «کونلون» از چين و «بانک اسلامی ايلاف» در عراق  نیز روز سه شنبه مورد تحريم امریکا قرار گرفتند.

 

 قپیرا دارای سال مالی 31/04 می باشد و مجمع سالیانه تقسیم سود در پیش دارد. این سهم با دید مجمع در قیمتهای کنونی مناسب است. با توجه به شرایط جدید، شاید بهتر باشد وتوصا از عرضه های بیشتر بر روی قپیرا دست بردارد، تا سهم راه طبیعی صعود خود را بهتر بپیماید و دیگر نمادهای قندی هم راه طبیعی رشد را طی کنند. با توجه به شرایط بنیادی مناسب قپیرا و شرایط مناسب گروه قندی برای رشد قیمتی، اگر وتوصا مجددا دست به عرضه های غیر حرفه ای همچون روز چهارشنبه بزند، ممکن است درصد سهامداری خود در قپیرا را، ناخواسته کاهش دهد!

 

چون قیمت قپیرا در روز چهارشنبه در حدود 4% مثبت بسته شده، اگر وتوصا قصد جمع کردن مجدد قپیرا را در روز شنبه داشته باشد و حتی با 4% منفی بخواهد جمع کند باید در همان قیمت عرضه، دست به خرید سهام های از دست رفته بزند. با توجه به شرایط مناسب گروه قندی و توجه غالب بازار به این گروه، به نظر می رسد جمع آوری قپیرا، برای وتوصا در روندهای منفی و در روزهای آینده کاری بسیار سخت باشد. پرتفوگردانان وتوصا بایست توجه کنند که با این همه عرضه ها، نتوانستند در روز چهارشنبه کندلی منفی در قپیرا ایجاد نمایند!

 

معبودی ــ پارسا / پنج شنبه 12/05/91 ــ 45 : 11

 

rating
 نظرات

اظهار نظری موجود نیست.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر CAPTCHA
وارد نمودن کد
تمامی حقوق این سایت متعلق به مدیر سایت دنیای بورس آقای محمد معبودی (پارسا) می باشد
تهیه شده در بخش پورتال شرکت تدبیرپرداز